Počet výsledků: 21

Otevřít filtraci

Nedostatečná funkce slinivky břišní neboli pankreatická insuficience znamená nedostatečnou produkci enzymů slinivky břišní, což vede k poruchám trávení a vstřebávání lipidů, proteinů a sacharidů, vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a také minerálních látek (např. vápník, železo a hořčík) a stopových prvků (např. zinek a selen). Obvyklou příčinou je chronický zánět slinivky břišní; ta je nejčastěji způsobena nadměrnou spotřebou alkoholu. Za rizikovou se považuje konzumace v příjmu vyšším než 75 g alkoholu denně po dobu 10 let u mužů a 40 g alkoholu denně u žen. Výrazným rizikovým faktorem je kouření. Chronický zánět slinivky břišní mohou provázet bolesti břicha, hubnutí, zvracení, nadýmání a průjmovité stolice. Těžká nedostatečnost slinivky se projevuje průjmy vyšším obsahem nestrávených tuků a zbytků potravy, únavou a hubnutím a projevy diabetes mellitus. Pankreatické enzymy lze nahradit léky. Viz také slinivka břišní.

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida může mít celou řadu příčin. Obecně je třeba rozlišovat mezi akutní pankreatitidou, která vzniká náhle, a chronickou pankreatitidou, která může být důsledkem dlouhodobé konzumace alkoholu, ale i některých onemocnění. Léčba pankreatitidy závisí na příčině onemocnění. Viz také zánět, slinivka břišní (pankreas).

Slinivka břišní neboli pankreas (lat. pancreas) je součástí nejen trávicího systému, ale i endokrinního systému. Tento důležitý orgán plní několik různých funkcí. Ve slinivce břišní vznikají jednak trávicí enzymy, jednak některé hormony – včetně inzulinu a glukagonu, které jsou nezbytné pro regulaci hladiny glukózy v krvi. Sekret (výměšek) slinivky břišní kromě toho neutralizuje kyselou tráveninu ze žaludku, aby trávicí enzymy mohly ve střevě optimálně fungovat. Obrázek: Slinivka břišní, dvanáctník a žlučník – schematický nákres. Dvanáctník (první část tenkého střeva) je vyznačen béžově, slinivka břišní žlutě, žlučník zeleně, tepny červeně a žíly tmavomodře. Světlemodrou barvou jsou vyznačeny pankreatické vývody: téměř celou délkou slinivky břišní se táhne hlavní pankreatický vývod. Část stěny dvanáctníku je na obrázku odstraněna, aby byly vidět kruhové řasy, které se nacházejí uvnitř. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také Langerhansovy ostrůvky a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz slinivka, resp. pankreas, pankreatický apod.

Hlava slinivky břišní (lat. caput pancreatis) je nejširší část slinivky břišní. Hlava slinivky břišní se nachází v těsné blízkosti dvanáctníku, který ji téměř celou obtáčí. Na hlavu slinivy břišní bezprostředně navazuje tělo slinivky břišní. Viz také slinivka břišní.

Ocas slinivky břišní (lat. cauda pancreatis) je koncová a nejužší část slinivky břišní. Ocas slinivky břišní bezprostředně navazuje na tělo slinivky břišní. Viz také slinivka břišní.

Tělo slinivky břišní (lat. corpus pancreatis) je středová část slinivky břišní. Nachází se mezi hlavou a ocasem slinivky břišní. Viz také slinivka břišní.

Srdeční nedostatečnost je jiný název pro srdeční selhání.

Chronická žilní nedostatečnost je abnormální stav, kdy se krev hromadí v žilách a tím nadměrně namáhá jejich stěny. Chronická žilní nedostatečnost nejčastěji postihuje dolní končetiny, ve kterých nefungují správně žilní chlopně. Jedná se o nejčastěji se vyskytující komplikaci křečových žil. Viz také chronický.

Dechová nedostatečnost neboli respirační insuficience je neschopnost organismu dostatečně zásobovat buňky (nebo v širším slova smyslu tkáně a orgány) kyslíkem a zároveň z nich odstraňovat oxid uhličitý. Dechová nedostatečnost se může rozvinout v důsledku degenerativních změn v plicích. Léčba je obvykle podpůrná a symptomatická. Pokud se dechovou nedostatečnost nedaří udržet v přiměřených mezích, může vyústit v respirační selhání. Viz také dýchání.

Vyšetření plicních funkcí je jiný název pro funkční vyšetření plic. Viz také plíce.

Zobrazeno 1 až 10 z 21

Počet výsledků